Uwolnić projekt. Design, który możesz skopiować

Kategoria: Design, Dodano: 2014-08-26 12:41   Bookmark and Share

UWAGA. TEN DESIGN MOŻESZ KOPIOWAĆ.

Polscy projektanci - Pani Jurek, Aze Design oraz Artur Gosk - zaprojektowali przedmioty codziennego użytku, nawiązujące do starych ludowych sprzętów, pochodzących ze zbiorów muzeum etnograficznego w Warszawie w ramach inicjatywy „Uwolnić projekt”. Organizatorami przedsięwzięcia są: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ idea z pewnością zainteresuje wszystkich czytelników. Przedmioty, które powstały nie mają być wyprodukowane, można je będzie zrobić samemu w oparciu o przygotowaną przez projektantów dokumentację techniczną lub zlecić rzemieślnikowi. Formuła „Uwolnić projekt” zakłada udostępnienie projektu na zasadzie wolnej licencji Creative Commons, dlatego przedmioty możemy wykonywać, kopiować czy modyfikować bez zarzutu naruszania praw autorskich. 


W pierwszej odsłonie możemy obejrzeć 4 projekty:


Zyyydel, Pani Jurek 
Nawiązuje do zydli ze zbiorów Muzeum o tajemniczo wydłużonych siedziskach. Etnografowie nie dają jednoznacznej odpowiedzi do czego one służyły, ale projektantka rozpoznała w nich meble używane do wykonywania nużących prac domowych. Takie dłuższe siedzisko świetnie nadaje się do pracy również dzisiaj. Materiałem i konstrukcją projekt Pani Jurek nawiązuje do ludowych zydli. Posiada wyjmowany pulpit, który służy jako miejsce na książkę lub urządzenie mobilne. ZYYYDEL sprawdzi się również jako rodzaj deski kuchennej lub miejsce do wspólnego czytania książek z dzieckiem.

Stołek, AZE Design

Mebel powstał z inspiracji popularnymi wiejskimi, trójnożnymi zydlami, których oszczędna forma może służyć za modelowy przykład wiejskiego ludowego minimalizmu. Stołek na jednej nodze, pozbawiony dwóch nóg stołek, staje się składanym, lekkim i poręcznym siedziskiem, które przyda się w parku lub na pikniku. Sznur przewleczony przez otwory w siedzisku, umożliwi proste mocowanie i przenoszenie.

Buty, Artur Gosk


Źródłem pomysłu na samodzielnie wykonane buty są ręcznie wyplatane łapcie, zrobione z łyka lub kory młodych drzew. Za główną inspirację posłużyła technika plecionkarska, wykorzystana do wyrobu prostego obuwia. Modyfikacja projektanta polega na zróżnicowaniu metod splotu i szycia, przy użyciu współczesnych materiałów, charakteryzujących się wysokim stopniem odporności na przetarcia. W ten sposób powstały modne buty, które może wykonać sam użytkownik.

Stółek, Artur Gosk


Projekt nawiązuje do pierwowzoru, stołka wiejskiego zrobionego z okółka, naturalnie uformowanego pnia drzewa. Stanowi on trzon konstrukcyjny przedmiotu – dzięki któremu złożony jest tylko z dwóch elementów. W projekcie Artura Goska również do minimum została ograniczona liczba elementów. Stółek jest wykonany z trzech części, a na jego indywidualny charakter wpływają materiał, kształt siedziska i różne wysokości stołka. Ze względu na precyzję wykonania, oprócz tradycyjnych technik, do wyprodukowania taboretu będzie można wykorzystać współczesne maszyny numeryczne.

Kolejne projekty przedmiotów w ramach inicjatywy „Uwolnić projekt” zostaną pokazane w najbliższych tygodniach. Szczegółowa dokumentacja wykonawcza, która pomoże wykonać przedmiot, rysunki techniczne, wykrojniki, dopuszczalne modyfikacje, będzie udostępniona na stronie projektu we wrześniu. Organizatorzy zachęcają do nadsyłania zdjęć samodzielnie wykonanych prac pod adres udostępniony na stronie. Najciekawsze przedmioty zostaną zaprezentowane na wystawie.Organizator – Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, 
Współorganizator – Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 - Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


uwolnić projekt,
uwolnić projekt,
uwolnić projekt,
uwolnić projekt,
uwolnić projekt,
uwolnić projekt,
uwolnić projekt,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry