Walter Gropius. Pełnia architektury

Kategoria: Trendy, Dodano: 2014-06-12 11:23   Bookmark and Share

Walter Gropius to jeden z najważniejszych architektów XX wieku, wywarł ogromny wpływ na kolejne pokolenia projektantów, współtwórca Bauhausu, artystycznej uczelni, która wprowadziła nowatorskie myślenie w dziedzinie architektury. Teraz, dzięki wydawnictwu Karakter, możemy przeczytać książkę „Pełnia architektury” będącej zbiorem esejów przybliżających nas do sposobu myślenia Gropiusa o architekturze, sztuce, socjologii. Jest to obowiązkowa pozycja dla humanistów w ogóle, nie tylko projektantów. Udowadnia, że architektura jest jednak sztuką inspirowaną wieloma dziedzinami i nawet w skomercjalizowanym świecie projektów warto pozostać idealistą. Z pewnością teksty autorstwa współtwórcy modernizmu, do zrozumienia których nie trzeba specjalistycznej wiedzy, pokażą wam Bauhausu - nie jako kierunek w architekturze, ale proces. Jak sam podkreślał Gropius jego celem nie było upowszechnienie jakichkolwiek stylów, systemów, czy dogmatów. Chodziło jedynie o ożywienie samego projektowania.

Walter Gropius studiował architekturę w Berlinie i Monachium. W 1907 roku rozpoczął praktykę w pracowni Petera Behrensa, gdzie pracowali również Le Corbusier oraz Ludwig Mies van der Rohe. W 1919 zorganizował w Weimarze uczelnię artystyczną Bauhaus, której celem była wszechstronna i interdyscyplinarna metoda kształcenia przyszłych projektantów, których profesja powinna mieć według Gropiusa charakter demokratyczny. W 1937 roku na stałe osiadł w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Harvarda.
Kilka z zaprojektowanych na początku jego kariery budynków nadal istnieje - spichlerz w Jankowie, willa w Drawsku Pomorskim. Przed I Wojną Światową brał udział w projektowaniu dwóch ikonicznych budynków wczesnego okresu modernizmu: fabrykę Faguswerk oraz budynek administracyjny wystawy Werkbundu. 

1
1
1
1
1

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry