Non object ive

Kategoria: Design, Dodano: 2009-10-21 11:27   Bookmark and Share

Od zamierzchłych czasów ceramika była tworzywem wykorzystywanym przez artystów jako nośnik przejawów kultury i dzieł artystycznych. Była swego rodzaju arbitrem w sprawach sztuki, a przez swoje właściwości plastyczne także i technologii, wpływając pozytywnie na rozwój gospodarczy i kulturowy.

We współczesnym świecie sztuka w wielu swoich przejawach musiała zejść z piedestału ekskluzywności by znaleźć się bliżej zwykłego człowieka, a jej wytwory stały się powszechnie dostępne. Co za tym idzie ogromna ekspansja i rozwój designu, który obserwujemy w ostatnich kilkunastu latach wymusiła konieczność sformułowała na nowo miejsca i pozycji ceramiki.

Obecnie możemy powiedzieć o odrodzeniu ceramiki jaki medium dzisiejszej sztuki i kultury. Wystawa „ non object ive” zorganizowana pod kuratelą Marka Cecuły w ramach łódzkiego festiwalu designu, jest doskonałym tego przykładem.

Zebrane na wystawie prace pokazują, iż ceramiki staje się smakowitym kąskiem dla dizajnerów, którzy w poszukiwaniu nowych materiałów często po nią sięgają, nadając jej zupełnie nowe znaczenie. Mamy zatem prace, które łączą porcelanową przezroczystość z nieregularną fakturą, czy innym rodzajem materiału; prace powstałe w wyniku wycinania, tłuczenia, deformowania, rozkładania i ponownego składania poszczególnych elementów danego przedmiotu, czy prace w których autorzy nadają przedmiotom zupełnie nowe znaczenie poprzez wykorzystanie nowych patternów i kolorów.

Widać zatem, iż współczesna ceramiki nabiera nowej jakości, staje się produktem nowoczesnym o ogromnym zróżnicowaniu kształtów i kolorów. Jest także polem eksperymentów artystów i dizajnerów, miejscem poszukiwań nowych rozwiązań oraz medium do przekazów o tematyce społecznej. Projekty powstałe w wyniku tych działań łączą tradycyjne metody tworzenia pojedynczych, unikalnych wyrobów z przemysłową technologia masowej produkcji, charakterystyczną dla designu.

Wystawa czynna do 31 października, ŁÓDŹ ART CENTER, Tymienieckiego 3, Łódź


FABRICA S.P.A., Jesteśmy typowi (2005), zdjęcie: Fabrica
Alon Meron, Kombinacje (2007), zdjęcie: Adi Gilad
Edyta Cieloch, Polonez (2009), zdjęcie: Edyta Cieloch
Kjell Rylander, Pomiędzy (2001), zdjęcie: Agnes Lidman
 Miloš Nemec, Syp (2002), zdjęcie: Miloš Nemec
Ksenia Shigaeva, Pistolet na wodę (2009), zdjęcie: Ksenia Shigaeva

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry