Łódź zebrała najlepszy design

Kategoria: Design, Dodano: 2009-10-20 17:00   Bookmark and Share

Z artystycznym impetem wystartował III Międzynarodowy Festiwalu Designu – Łódź Design 2009. W industrialnej zabudowie Łódz Art Center przy ulicy Tymienieckiego 3 uroczyście otwarto program główny festiwalu z wystawami towarzyszącymi oraz ogłoszono długo oczekiwane wyniki konkursu „make me!”.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie, na które Palapa wirtualnie, serdecznie zaprasza.

Wystawa Upstream//Design Tales

Kurator wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka zabiera nas w podróż po przedmiotach użytkowych opowiadających fantazyjne, baśniowe opowieści. Zaproszeni projektanci z premedytacją zagubili wątłą granicę pomiędzy designem i sztuką przekazując nam odbiorcom swoje emocje, poszukiwania, nadzieje. Każdy z prezentowanych obiektów stanowi odrębną historię swojego autora bawiącego się definicjami przedmiotu dekoracyjnego i użytkowego, seryjnego i unikatowego. Wśród czerwonych ścian starej, ale magicznej fabryki, barwnie odpadającego tynku i zakurzonej podłogi, ciemności zachmurzonego nieba spełniły się pragnienia twórców wystawy, zabrania nas zwiedzających na drugą stronę lustra.

Surtido.

Przygotowana przez Tomka Rygalika wystawa Surtido jest prezentacją prac młodych, utalentowanych hiszpańskich projektantów, których opiekunem i jednocześnie spoiwem artystycznym jest Luis Eslava.

Surtido to wyraz zainteresowania koncepcyjną eksploracją granic designu, wizja młodego pokolenia hiszpańskiego przeniesiona na grunt tworzącej się dopiero definicji polskiego wzornictwa. Niewątpliwie wystawa jest wyrazem postaw jej autorów, krytycznej obserwacji rzeczywistości, ciężkiej pracy, twardej gry ale i dobrej zabawy.

Tomek Rygalik i Luis Eslava prowadzą twórczą dyskusję od czasów, kiedy studiowali razem na wydziale projektowania produktu londyńskiego Royal College of Art. Wspólne studio, podróże, mieszkanie oraz lata pracy w londyńskim środowisku artystycznym dały im szansę
na wymianę poglądów i doświadczeń kulturowych.

Non Object Ive

Kolejny element programu głównego to NON OBJECT IVE, kurator Marek Cecuła, przegląd kierunków rozwoju ceramiki artystycznej i użytkowej. Wystawa koncentruje się na sztuce ceramicznej, ukazując płaszczyznę porozumienia pomiędzy sztuką a designem, pomiędzy interpretacją tradycyjnej ceramiki a współczesną estetyką przemysłową.

Przegląd szkół.

Koniecznym punktem na mapie zwiedzania jest Przegląd Szkół Polskich i Zagranicznych. Prezentacja opiera się na równoczesnym przedstawieniu programu nauczania wkomponowanego w wystawę prac najlepszych studentów. Niewątpliwą furorę robi Łotewska Akademia Sztuk Pięknych, Wydział Projektowania Form Użytkowych, Wzornictwo Ekologiczne i Projektowanie Metali.

Wystawy towarzyszące.

W tym roku w łódzkiej przestrzeni miejskiej wydzielone zostały dwa istotne obszary: Strefa Tymienieckiego i Strefa Śródmieście. Na ich terenie odbywają się liczne wydarzenia współorganizowane przez galerie, muzea i kluby, dzięki którym design rozprzestrzeni się na całą Łódź.

W pięciu wyjątkowych lokalizacjach w obrębie zabytkowego Księżego Młyna, w którym w XIX w. rozkwitał przemysł włókienniczy trwa około 20 prezentacji. Odcinek ten zaczyna się w głównym centrum festiwalowym – Łódź Art Center przy ulicy Tymienieckiego 3 i ciągnie się aż po ul. Przędzalnianą.

Łódź Art Center zaprasza na wystawy: Kinnarps, Lo_la Designs, Magis & Atak design, Martin bu / Studio Nobus, Mój świat jest Eko, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Studio Kotbury, Śląska Rzecz, Wzorowo, Magdalena Dąbrowska, studio INNI, Mechanika piękna, Comforty Living Future Classics International Design Competition.

W Opal Property Developments przy ulicy Tymienieckiego 5/7 trwa Przegląd Polskiego Designu. Natomiast w Strefie Śródmieście najważniejsze miejsca to: Hotel Andel’s, Galeria Wschodnia, Allmendinger, Atak Design, Galeria Młodzi, Galeria Biała Ściana.

Do bardzo ważnych atrakcji tegorocznego festiwalu należy również odbywający się w dniach 21-24 października w Łódź Art Center Festiwal Filmów o Architekturze pt. "Sztuka Architektury". Przegląd jest nie tylko szansą obejrzenia ciekawych filmów dokumentalnych. Pokazy filmowe mają być dla publiczności i zaproszonych gości pretekstem do dyskusji o najważniejszych problemach architektury współczesnej.

Pełny program imprez i wystaw dostępny jest na stronach internetowych Festiwalu Łódź Design.

Zapraszamy!
Tomek Rygalik, Genotyp, wernisaż w  Andel’s Hotel
Upstream // Design Tales - wystawa zbiorowa
Łódź Design 2009,
Łódź Design 2009,
SURTIDO – wystawa zbiorowa
Łódź Design 2009,
Łódź Design 2009,
Non Object Ive - wystawa zbiorowa
Łódź Design 2009,
Łódź Design 2009,
Łódź Design 2009,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry