Kreatywny Kompott

Kategoria: Design, Dodano: 2009-10-13 23:32   Bookmark and Share

W wielowymiarowej przestrzeni artystycznej, gdzieś pomiędzy designem a fotografią, grafiką i wnętrzarstwem, miejską atmosferą i domowym azylem powstało studio projektowe Kompott.

Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz, Krystian Kowalski oraz Marcin Krygier jako Kompott działają dopiero od pół roku, a już pojawiają się wszędzie tam, gdzie polski design nabiera międzynarodowego znaczenia: londyńska wystawa Young Creative Poland, prestiżowa publikacja Discovering Women In Polish Design aż po DMY International Design Festival Berlin.

Owoce pracy wszystkich tworzących Kompott designerów zostały zebrane do jednego słoika aby wspólnie porażać swą kreatywną siła. Znalazły się tutaj znane już nam projekty: „Docking table” Pawła Jasiewicza czy też elastyczny system przechowywania „6 degrees” Mai Ganszyniec. Fantastyczne zdjęcia to niewątpliwie sprawka Marcina Krygiera, a całości historii genialnych dokonań dopełnia projekt siedzisk Trim Krystiana Kowalskiego dla firmy Iker.

Dzięki uprzejmości projektantów prezentujemy ich gęsty, kreatywny kompot twórczości.

TAKA

Corian® Du Pont, znany materiał używany do produkcji powierzchni kuchennych i łazienkowych, przyjazny środowisku domowemu stał się główną ideą w nowym projekcie stołu Taka. Nierówna powierzchnia i nieregularne poligonalne zagłębienia sprawiają, że blat stołu staje się naczyniem samym w sobie, choć zachowane obszary poziome pozwalają mu również wypełniać funkcję tradycyjną.

Rezygnacja z płaskiego blatu jest dla projektantów próbą przełamania stereotypu kobiety jako gospodyni domowej i otwiera dyskusję na temat poszukiwania nowych wartości - kulturowych, funkcjonalnych i estetycznych.

PARKOWER

W ostatnim czasie w okolicach skrzyżowań w Warszawie zauważyć można prawdziwy wysyp słupków wygradzających. Jest to odpowiedź Zarządu Dróg Miejskich na problem parkowania samochodów w miejscach niedozwolonych. Kompott prezentuje sposób na wykorzystanie już istniejącego elementu słupka w tani, prosty i uniwersalny stojak rowerowy poprzez prosty zabieg wywiercenia w nim otworu i zabezpieczenia roweru dowolnym zapięciem. Projekt ten pozwala na zwiększenie liczby bezpiecznych stojaków rowerowych bez konieczności produkcji, zakupu i montażu budowlanego nowych elementów. Przestrzeń zabraną samochodom studio Kompott oddaje rowerzystom. Gratulujemy!

6 DEGREES

Wizualnie genialny, estetycznie idealny „6 Degrees” to system przechowywania oparty na powtarzającym się elemencie, pozwalający tworzyć różnorodne układy i konfiguracje. Projekt powstał z myślą o książkach, które dzięki kątowi nachylenia naturalnie komponują się w moduły wykonane z dębu i fornirowanych płyt MDF.

BOXES

Działanie na styku „starego” z „nowym” doprowadziło Kompott do reinterpretacji najbardziej podstawowego przedmiotu do przechowywania jakim jest skrzynia. Wykorzystując jej budowę - szczeliny między deskami - powstał prosty system do przechowywania oparty na tradycyjnym, rzemieślniczym sposobie łączenia drewna.
Nierówna powierzchnia i nieregularne zagłębienia stołu Taka
Wizualnie genialny, estetycznie idealny „6 Degrees”
Kolejne wydanie 6 Degrees
Reinterpretacja funkcji przechowywania w projekcie Boxes
Sprytny Parkower w przestrzeni miejskiej

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry