Siła rzeczy - MALAFOR

Kategoria: Ludzie, Dodano: 2009-10-11 14:11   Bookmark and Share

Ich prace zdobyły grand prix w japońskim międzynarodowym konkursie Nagoya Design Do!, zostali wybrani, aby reprezentować polski design podczas wystawy w „Unplished” w Brukseli, ich produkty można było oglądać podczas London Design Week – palapa prezentuje grupę MALAFOR.

MALAFOR, czyli jak siebie sami nazywają Małe Laboratorium Formy tworzy duet projektantów: Agata Kulik-Pomorska oraz Paweł Pomorski. Oboje są absolwentami Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prywatnie są małżeństwem, ale to zupełnie nie przeszkadza im we wspólnym projektowaniu. Tworzą przedmioty codziennego użytku charakteryzujące się - pełną humoru i mrugnięcia oka - dodatkową warstwą znaczeniową. Sprawia ona, iż produkty stworzone przez MALAFOR pełnią jakoby dwojaką funkcje, stricte użytkową oraz refleksyjną.

I tak na przykład idea OPARCIA z serii SECOND LIFE polega na wyposażeniu gotowego już narzędzia w nowy element, przez co nadaje się mu dodatkową funkcje. Zrodziło się to ze świadomości zanikania prostych narzędzi z życia współczesnych ludzi i chęci by ocalić je od zapomnienia poprzez podarowanie im drugiego życia. Zatem obiekt w nowej formie obrazuje w tym wypadku kult pracy, ale i także odpoczynku po niej, sjesty, zwolnienia tempa.

Innym przykładem jest stołek KLAPs. Aby stać się przedmiotem do siedzenia wymaga ułożenie pomiędzy ”klapsy” odpowiedniej ilości magazynów, bądź czasopism. Po ściągnięciu klapsów pasami, stołek jest gotowy do użytkowania. Mamy tu więc z jednej strony wygodny stołek, którego wysokość możemy sobie sami regulować, a z drugiej idealny pojemnik do przechowywania ulubionych gazet, których żywotność jest zwykle bardzo krótka.

Te i inne przedmioty produkcji MALAFOR będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji festiwalu Łódź Design, natomiast pieńki można oglądać i dotknąć w pawilonie meblowym EMILKA w Warszawie, w ramach festiwalu „Warszawa w Budowie”.


UNPOLISHED, Warszawa w Budowie, Siła rzeczy,
UNPOLISHED, Warszawa w Budowie, Siła rzeczy,
UNPOLISHED, Warszawa w Budowie, Siła rzeczy,
UNPOLISHED, Warszawa w Budowie, Siła rzeczy,
UNPOLISHED, Warszawa w Budowie, Siła rzeczy,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry