Materiały, które nas otaczają. Nowe trendy

Kategoria: Wnętrza, Dodano: 2013-12-12 10:11   Bookmark and Share

Jednym z najważniejszych obecnie trendów jest dążenie do maksymalnej autentyczności materiałów: stosowania ich w naturalnej, wręcz surowej postaci. Dotyczy to także zachowania naturalnej kolorystyki i faktur właściwych drewnu, kamieniowi czy metalowi. 
W skrajnych przypadkach pogoń za autentycznym wyglądem przejawia się wręcz w celowym wykorzystaniu materiałów z wadami, zniszczeniami, śladami po uszkodzeniach. Sporo przykładów odwzorowania natury może pokazać marka Pfleiderer, specjalizującej się w produkcji materiałów na bazie drewna stosowanych w meblarstwie.

W przypadku materiałów naśladujących naturę nie dokonuje się żadnych modyfikacji - jak najwierniej odtwarza się wygląd oryginału. Dobrym przykładem tej tendencji może być dekor Brzoza Ojców marki Pfleiderer, który bardzo realistycznie oddaje charakter drewna ukształtowanego przez trudne, górskie warunki wegetacji. Nie tylko wytarte dżinsy czy chropawa skóra są dla nas atrakcyjne – materiałami noszącymi wyraźne oznaki upływu czasu chcemy się także otaczać we wnętrzach. Spękania, przetarcia, wyżłobienia, zmiany koloru, patyna – wszystko to cenimy jako dowody na szlachetność materiałów, ich historię.

Moda na styl industrialny znacznie poszerzyła spektrum materiałów, z których korzystamy we wnętrzach i które uważamy za atrakcyjne. Beton, skorodowana stal, pokryta patyną miedź – to nowe modne powierzchnie.

Analizując aktualne tendencje w kwestii kolorystyki nietrudno zauważyć, jak ogromny wpływ na wnętrza mają propozycje kreatorów mody. Coraz częściej barwy z wybiegów płynnie przechodzą do wnętrzarskich katalogów - na przykład pudrowy róż. Innym źródłem inspiracji w kwestii kolorystyki jest Natura. Barwy ziemi, piasku, popiołu, skał dostarczają nieskończonej ilości odcieni – tym bardziej atrakcyjnych, że odbieranych przez nas jako przyjazne, kojące, harmonijne., Pfleiderer,
, Pfleiderer,
, Pfleiderer,
, Pfleiderer,
, Pfleiderer,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry