Istanbul Design Week z polską wystawą

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2013-12-12 09:52   Bookmark and Share

Wystawa Glass&Cup. Polish Design Stories pokazana na przełomie listopada i grudnia w Turcji podczas Istanbul Design Week to rezultat współpracy Instytutu Adama Mickiewicza, Zamku Cieszyn i Fundacji Fly with Art oraz kuratorów Kasi Jeżowskiej i Bogdana Kosaka. Efekty dialogu między kuratorką i historyczką sztuki, a uznanym polskim ceramikiem zaprezentowane zostały w namiocie festiwalowym wśród prac projektantów z Austrii, Finlandii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Oryginalne eksponaty i archiwalne fotografie oraz odmienny od pozostałych charakter polskiej ekspozycji sprawiły, że wystawa została bardzo dobrze przyjęta przez turecką i międzynarodową publiczność odwiedzającą festiwal. Wśród zwiedzających byli między innymi Pierre Keller – były dyrektor szwajcarskiej uczelni ECAL, Claire Pijoulat z nowojorskiego Design Wanted oraz dziennikarze CNN, Designboom, Elle Decoration i Maison Francoise. Pojawili się także projektanci, architekci oraz wykładowcy na stale pracujący w Turcji.

Wystawa jest zapowiedzią oficjalnego programu polskich wydarzeń kulturalnych w Turcji na 2014 rok przygotowywanych z okazji 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Wśród prezentowanych projektów znalazły się prace projektantów i artystów, którzy zapisali się w historii polskiego designu – Lubomira Tomaszewskiego, Julii Keilowej, Eryki i Jana Sylwestera Drosta, współcześnie pracujących projektantów takich jak Marek Cecuła, Bogdan Kosak, Maria Jeglińska i Maciej Mielnicki oraz twórców mniej znanych lub wręcz anonimowych współpracujących z ośrodkami wzorniczymi, hutami szkła i manufakturami, jak Ćmielów, Chodzież oraz Kristoff. Prócz tytułowych szklanek i filiżanek elementami wystawy były fotele RM58 Romana Modzelewskiego wdrożone przez firmę Vzor, stół i stołek wykonane w technologii FiDU Oskara Zięty i stolik zaprojektowany przez Marię Jeglińską dla francuskiej firmy Ligne Roset.

Wystawie towarzyszyły warsztaty grawerowania na szkle prowadzone przez Sebastiana Pietkiewicza związanego z Hutą Julia Kolglass. Wokół wydarzenia, cieszącego się dużym zainteresowaniem publiczności wywiązały się dyskusje na temat nietypowego w rejonach Turcji zwyczaju picia kawy w szklankach. Motyw polskiej „kawy po turecku” pojawił się także w wykładzie Kasi Jeżowskiej przybliżającym publiczności kulisy przygotowania wystawy.


, Turcja, Zamek Cieszyn,
, Turcja, Zamek Cieszyn,
, Turcja, Zamek Cieszyn,
, Turcja, Zamek Cieszyn,
, Turcja, Zamek Cieszyn,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry