Łódź Design Festival 2013

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2013-10-15 19:37   Bookmark and Share

Już w czwartek rusza kolejna edycja Łódź Design Festival. Oczekiwania są ogromne, bo hasło tegorocznej edycji: „It’s all about humanity” pokaże nam projektowanie z całkiem innej strony. Można powiedzieć, że wielbiciele oryginalnej formy, niepoprawni esteci, maniacy piękna i rzeczy ładnych - czyli wszyscy MY - dostaniemy porządną szkołę designu. Bo jak podkreślają organizatorzy projektowanie stało się przede wszystkim narzędziem rozwiązywania problemów. „Współczesny design w niespotykany dotąd sposób otworzył swoje drzwi na świat ludzi. Trudno jest wyobrazić sobie bardziej obiecującą i sprzyjającą chwilę ku temu” - podkreśla Dyrektor Programowa festiwalu Małgorzata Żmijska. Tym bardziej zapraszam was na Łódź Design Festival, nie tylko oglądać, ale i zrozumieć, poznać, nauczyć się.

Po raz pierwszy struktura programu festiwalu została podzielona na 3 bloki tematyczne: SPOŻYWANIE, ZAMIESZKIWANIE oraz EMPATIA.

SPOŻYWANIE

Działania zawarte w programie pokażą, że jedzenie może być traktowane jako produkt, który należy zaprojektować, aby nadawał się do spożycia, ale też by był ergonomiczny czy funkcjonalny. W wystawie Food | Design | Humanity kuratorzy Sonja Stummerer 
i Martin Hablesreiter (duet Honey&Bunny) umieszczą na trzech długich stołach jadalne obiekty, zaaranżowane smakowicie i z poczuciem humoru w taki sposób, aby idea ich projektu była równie prosta do odczytania jak ich znaczenie i funkcja praktyczna.

Blok składa się z następujących części:
- wystawy: Food I Design I Humanity (Program Główny), Art Food (Open Programme), Wokół Stołu (Open Programme), The Wishing Table (Wystawa Towarzysząca), Hungry Planet (Wystawa Towarzysząca)


Blok ZAMIESZKIWANIE

Zamieszkiwanie, czyli rozważania o tym w jaki sposób organizowana jest przestrzeń mieszkalna i kto o tym decyduje. ZA-MIESZKANIE. Miasto-ogrodów, miasto-ogrodzeń to wystawa przygotowana przez Instytut Architektury. Projekt poświęcony jest zmianom, jakie zaszły we współczesnej architekturze mieszkalnej, ich związkom z tożsamością mieszkańców 
i postępującymi zmianami w przestrzeni miasta oraz tworzącym się stopniowo rozwarstwieniem społecznym.

Blok składa się z następujących części:
– wystawy: ZA-MIESZKANIE. Miasto-ogrodów, miasto-ogrodzeń (Program Główny), prezentacja Polskich Red Dotów (Open Programme) oraz przygotowana przez Bęc Zmianę (Wystawa Towarzysząca)


Blok EMPATIA

Empatia to jedna z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać projektant o głęboko humanistycznym podejściu do swojej pracy. Wsłuchując się w potrzeby ludzi, z którymi i dla których pracuje tworzy produkty, w naturalny sposób rozwiązujące prawdzie problemy - nawet te nieuświadomione.


Blok składa się z następujących części:
– wystawy: DEEP NEED I empatia i projektowanie (Program Główny), Operacja Książ (Open Programme), Drzewo (Open Programme), Współczesne improwizacje (Open Programme), Handle with care (Wystawa Towarzysząca), wystawa Davida Carsona (Wystawa Towarzysząca),

Ponadto w ramach tegorocznej edycji zorganizowano:
warsztaty dla najmłodszych, wystawę must have, finał połączony z wystawą konkursu make me! Remade Market, Strefę Projektanta, konferencję BiznesUp! oraz wiele wydarzeń w Strefie Miasto.


Festiwal Łódź Design 2013 , Łódź Design Festival, Łódź,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry