Warszawa w Budowie

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2009-10-06 22:50   Bookmark and Share

Jak design i projektowanie może wpłynąć na przestrzeń miejską i czy istnieje coś takiego jak projektowanie społeczne? Jak powinna wyglądać stolica w przyszłości i jak design wpływa na codzienne życie jej mieszkańców?

Nad tymi zagadnieniami, przez dwa jesienne miesiące będzie się dyskutować w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podczas imprezy pilotażowej „Warszawa w Budowie”.

Celem pierwszej edycji festiwalu, nazwanej ze względu na swój pilotażowy charakter „zwiastunem”, jest zdiagnozowanie problemów i specyfiki Warszawy, która tak naprawdę wciąż jeszcze się rozwija, poszukuje swojej tożsamości, a ma mnóstwo przestrzeni do zagospodarowania. Intencją jest zatem skupienie się na projektowaniu przestrzeni miejskiej, tak aby ją ulepszać i rozwijać, w kontekście użyteczności publicznej.


Program „Warszawy w Budowie” jest bardzo szeroki. Przede wszystkim w tymczasowej siedzibie Muzeum prezentowane są prace artystów nie tworzących bezpośrednio przedmiotów użytku codziennego, ale bardziej naśladujących język designu czy urbanistyki. Celem nie jest tworzenie funkcjonalnych rozwiązań lecz przybliżenia tematów, wiążących się z przestrzenią miejską: rozpadu, nietrwałości, chaosu, porażki społecznych utopii.

W dość ciekawym miejscu, bo w pawilonie meblowym Emilia prezentowane są natomiast najciekawsze współczesne projekty mebli i przedmiotów codziennego użytku. Prace te skonfrontowano z seryjną produkcją polskiego przemysłu meblarskiego, oferowaną w „Emilii”, jak i z historycznymi przykładami nowoczesnych polskich mebli.

Ponadto w trakcie trwania całego festiwalu prowadzone będą liczne wykłady z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej typografii, architektury i urbanistyki i ekonomi.

Festiwal trwa od 03.10 do 22.11


KNOCKOUTDESIGN, Beza Projekt, Malafor,
KNOCKOUTDESIGN, Beza Projekt, Malafor,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry